Przez granice - odcinek 2 - Cieszyn - Jedno miasto na Olzie - 2012
Program powstaje we współpracy TVP Wrocław i ČT Ostrava.
Jak podkreślają twórcy programu, drugiego takiego miejsca jak to próżno szukać wzdłuż całej polsko-czeskiej granicy. Na dwóch stronach rzeki leżą Czeski Cieszyn i Cieszyn. Nawet rzeka ma tu dwie nazwy. Trudna historia i zmiany granic sprawiły, że losy Polaków, Czechów, Niemców i Żydów wzajemnie się tu przeplatały i dzięki temu miasto zyskało jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Oba miasta mają swój klimat, przeżyły gorączkę zakupów, języki przenikają się, a ludzie spotykają się w miejscach, które mają ponad 200-letnią tradycję. Cieszyn zachwyca zabytkami. A już na pierwszy rzut oka widać, że Czeski Cieszyn stanowił przedmieścia, a swój rozwój zawdzięcza rozwojowi przemysłu i kolei, który rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku. Stąd pociągi odjeżdżają co 15 minut. Autorzy spróbują namówić widzów, by zmienili kierunek podróży i poznali tajemnice Cieszyna
Powiat cieszyński -– powiat w południowej części województwa śląskiego z siedzibą w Cieszynie. Tworzy go 12 gmin: Cieszyn, Ustroń, Wisła, Skoczów, Strumień, Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna i Zebrzydowice zajmując obszar 730,29 km².
Powiat cieszyński leży na środkowej i zachodniej część Pogórza Śląskiego oraz Beskidzie Śląskim, od północy zajmując obszar Kotliny Oświęcimskiej.
Główne gałęzie gospodarki regionu to rolnictwo, usługi i przemysł turystyczny (miejscowości turystyczne: Wisła, Brenna i Ustroń).
Przez powiat przechodzi droga ekspresowa S1 oraz drogi krajowe: 1 i 81.