Główny Urząd Statystyczny zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych. Ze strony internetowej GUS można dowiedzieć się choćby, jak wygląda zasób mieszkaniowy gmin i jak prezentują się różne wskaźniki - np. PKB i zielonej gospodarki. Aby przygotować opracowania z zakresu poszczególnych obszarów tematycznych, GUS pozyskuje informacje od wielu podmiotów. Kto ma obowiązek składać sprawozdania do GUS? I jakie kary są przewidziane za jego lekceważenie?
W teorii wszystkie podmioty gospodarki narodowej mają obowiązek składania sprawozdań do GUS. W praktyce jednak to, czy firma będzie musiała przesłać dane do GUS, zależy głównie od branży. Z perspektywy GUS znaczenie ma też to, ile przedsiębiorstwo stworzyło stanowisk pracy (poziom zatrudnienia). To powoduje, że niektórzy przedsiębiorcy rzadziej niż inni odbierają prośby o udzielenie informacji.
Podmiotami gospodarki narodowej są:
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ustawie o statystyce publicznej. GUS to centralny organ administracji, którego zadaniem jest zbieranie i udostępnianie informacji statystycznych. Dane te mogą dotyczyć różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego - na ich podstawie można m.in. podejmować decyzje dotyczące gospodarki, projektować zmiany przepisów czy planować liczbę miejsc dla uczniów w szkołach.
Udostępniane informacje są istotne również dla przedsiębiorców - dzięki nim mogą oni:
Program badań statystycznych statystyki publicznej na poszczególne lata zostaje określony w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Prośba o udzielenie informacji przez przedsiębiorcę nie powinna zostać zlekceważona. Dlaczego? Niezłożenie sprawozdania do GUS oznacza karę - nie tylko finansową. W ustawie o statystyce publicznej można przeczytać, że:
Podanie informacji, które nie są zgodne z prawdą, nie jest tym samym, co popełnienie błędu - GUS za każdym razem dokładnie weryfikuje sprawozdanie. Celem jest wyeliminowanie najczęściej zdarzających się pomyłek. W przypadku danych niezgodnych ze stanem faktycznym mowa o celowym wprowadzaniu w błąd.
Sprawozdanie do GUS należy złożyć po otrzymaniu prośby o przekazanie informacji. Aktualnie pracownicy GUS informują o obowiązku złożenia sprawozdania drogą mailową. Formularz również wypełnia się w wersji elektronicznej - forma papierowa jest dopuszczalna jedynie wówczas, gdy nie ma możliwości skorzystania z formy elektronicznej. Aby przystąpić do wypełniania formularza, należy zalogować się na konto w Portalu Sprawozdawczym GUS.
Osoby, które wypełniają formularz po raz pierwszy, mogą napotkać problemy natury zarówno technicznej, jak i merytorycznej. Co wówczas? Wyjściem może być:
Firmy, które zdecydowały się na outsourcing finansowo-księgowy i współpracują z biurem rachunkowym, mogą skorzystać ze wsparcia specjalistów.
Powiat cieszyński -– powiat w południowej części województwa śląskiego z siedzibą w Cieszynie. Tworzy go 12 gmin: Cieszyn, Ustroń, Wisła, Skoczów, Strumień, Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna i Zebrzydowice zajmując obszar 730,29 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola