Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Cieszyn. Rok 1910

 
Tego Cieszyna już nie ma. Pozostały fotografie i piosenka. 'Těšínská' to opowieść o tym co minęło, co zostało za nami. Ale też pieśń o tęsknocie za miłością, dawnym miastem i przenikających się kulturach. W Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie w środę otwarto wystawę 'Gdybym się urodził przed stu laty / Kdybych se narodil před sto lety. „Cieszyńska" /„Těšínská" Jarka Nohavicy'. Wystawa nawiązuje do jednej z najsłynniejszych pieśni czeskiego barda, opowiadającej o mieście nad Olzą. Jednym mieście. Jak mówi Irena French organizatorka wystawy, chcemy tutaj promować nie tylko samą pieśń, ale uświadamiać ludziom, którzy przyjeżdżają do nas, że było to kiedyś jedno miasto. Miasto, które w początkach XX wieku miało swój złoty okres. Był to najbardziej owocny okres w historii tego miasta. Przez wystawę prowadza nas słowa 'Cieszyńskiej'. Na licznych planszach, zobaczymy stary Cieszyn, mieszkańców, budynki, ciekawe miejsca. Nie zabrakło także wielu rekwizytów z ówczesnych czasów. Wystawę w galerii wystaw czasowych oglądać można do 27 października. Również wczoraj, w Cafe Muzeum, odbyło się niezwykłe spotkanie. O 'Cieszyńskiej' o pieśniach, swojej twórczości i pięknym, dawnym Cieszynie rozmawiali Jaromir Nohavica i Artur Andrus. Oczywiście nie mogło zabraknąć muzyki, w tym i wspólnego wykonania 'Cieszyńskiej', o której Andrus mówił, że podobno ma zostać nieoficjalnym hymnem miasta. Niebawem na portalu OX.pl relacja z tego wydarzenia. Jan Bacza

 


Portal OX.PL
 
Data pliku video: 2013-06-13, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat cieszyński -– powiat w południowej części województwa śląskiego z siedzibą w Cieszynie. Tworzy go 12 gmin: Cieszyn, Ustroń, Wisła, Skoczów, Strumień, Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna i Zebrzydowice zajmując obszar 730,29 km².

Powiat cieszyński leży na środkowej i zachodniej część Pogórza Śląskiego oraz Beskidzie Śląskim, od północy zajmując obszar Kotliny Oświęcimskiej.

Główne gałęzie gospodarki regionu to rolnictwo, usługi i przemysł turystyczny (miejscowości turystyczne: Wisła, Brenna i Ustroń).

Przez powiat przechodzi droga ekspresowa S1 oraz drogi krajowe: 1 i 81. 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola