Belka
Wtorek, 28 Maja 2024   imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

KINO ZAANGAŻOWANE Z PLANETE DOC: Recepta na klęskę.

2012-02-21  
Źródło artykułu: Krytyka Polityczna, Autor zdjęć: Krytyka Polityczna
 
KINO ZAANGAŻOWANE Z PLANETE DOC: Recepta na klęskę.

Recepta na klęskę, reż. John Webster, Finlandia 2008, 85 minut Czy jesteśmy w stanie poświęcić wygodny styl życia dla ratowania planety? Ile możemy zrobić sami, nie zrzucając odpowiedzialności na innych? te pytania stawia sobie autor Recepty na klęskę John Webster. Nie chcąc być gołosłownym, przeprowadza desperacką naradę z najbliższymi i podejmuje decyzję, że przez rok on i jego rodzina będą stosować dietę z niską zawartością dwutlenku węgla. Film jest dokumentalnym zapisem przebiegu tego eksperymentu. Na początek Websterowie eliminują ze swego życia ropę naftową i jej pochodne. Koniec z samochodem i plastikiem obwieszcza zapalony do pomysłu ojciec. Rodzina przechodzi na transport publiczny, zamiast auta korzysta z autobusu (taksówka to jednorazowy kompromis), zamiast trujących atmosferę samolotów wybiera kolej. W odstawkę idzie tym samym wygoda i komfort. Nie trzeba długo czekać na emocjonalne skutki nowego sposobu życia. Rodzinne szczęście zostaje rzucone na szalę znika sielanka, gromadzą się chmury. Dorośli wszczynają utarczki: o używanie plastikowych torebek, o stosowanie pasty do zębów potajemnie kupowanej dla dzieci przez żonę Johna (preparatu z soli i sody nie są w stanie używać), o skalę całego przedsięwzięcia. Autor filmu w bardzo uczciwy sposób przekazuje prawdę na temat rodzinnego eksperymentu, pokazując, jak wysoka bywa cena zmiany stylu życia. On sam z czasem zaczyna przypominać inkwizytora polującego na czarownice, a jego rodzina powoli schodzi do podziemia. Oczywiście eksperyment ma też dobre strony. Nowa dieta naprawdę służy otoczeniu (emisja gazów cieplarnianych zmniejsza się o połowę). Wraz ze zniknięciem wyręczających ze wszystkiego maszyn w życiu Websterów pojawia się też zupełnie nowa wartość wspólnie spędzany czas i bliskość, o której istnieniu zapomnieli. Film zdobył Specjalne Wyróżnienie dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Nordisk Panorama 2008 w Szwecji, był pokazywany na DOK Leipzig 2008, Aarhus Filmfestival 2009 w Danii i na 6. Festiwalu filmowym Planete Doc Review.

Krytyka Polityczna
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat cieszyński -– powiat w południowej części województwa śląskiego z siedzibą w Cieszynie. Tworzy go 12 gmin: Cieszyn, Ustroń, Wisła, Skoczów, Strumień, Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna i Zebrzydowice zajmując obszar 730,29 km².

Powiat cieszyński leży na środkowej i zachodniej część Pogórza Śląskiego oraz Beskidzie Śląskim, od północy zajmując obszar Kotliny Oświęcimskiej.

Główne gałęzie gospodarki regionu to rolnictwo, usługi i przemysł turystyczny (miejscowości turystyczne: Wisła, Brenna i Ustroń).

Przez powiat przechodzi droga ekspresowa S1 oraz drogi krajowe: 1 i 81.



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola